Siemianowice Śląskie to ciekawe miasto, z którego Górny Śląsk może być dumny. Obok ciekawych zabytków techniki, można tu zobaczyć ciekawy pałac – jedną z większych i piękniejszych rezydencji, jakie powstawały w dawnych czasach w tej części raju. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Z jakich względów warto mu poświecić swój czas w trakcie wycieczki po Górnym Śląsku?
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich jest cennym zabytkiem, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dzieje tego obiektu sięgają XVII stulecia, kiedy to ród Mieroszewskich odkupił od rodziny Siemianowskich miejscowe dobra i wzniósł pierwszą część pałacu. Kolejnym panem Siemianowic i tutejszej rezydencji stał się Kasper Hunter von Grandon, jednak majątek ten nie pozostał zbyt długo w jego rękach. Najważniejsze dzieje Siemianowic Śląskich i tutejszego pałacu wiążą się z losami rodziny Henckel von Donnersmarck, w której ręce siemianowicki pałac trafił w I połowie XVIII wieku. Dzięki przedstawicielom tej rodziny, barokowy pałac z czasów Mieroszewskich został znacznie rozbudowany, a swój obecny kształt zyskał w latach 30-tych XIX wieku.
W rękach Donnesmarcków pałac pozostał do końca XIX wieku. Po tej zamożnej rodzinie, pieczę nad obiektem przejęła Naczelna Dyrekcja Kopalń. W początkach XX wieku pałac siemianowicki sprawdzał się jako Ewalda Hilgera – dyrektora Zjednoczonych Hut Królewska i Laura, który postanowił zamieszkać w głównym skrzydle zamku. Niestety, o pozostałą część zabudowy przestano w tym okresie dbać, a to oznaczało początek wielkich zniszczeń. Spore straty przyniosły tej rezydencji lata II wojny światowej oraz okres powojenny, kiedy to część dawnego majątku Donnersmarcków zaczęła służyć jako PGR. Dziś pałac ma nowego właściciela, a dzięki pracom remontowym, odzyskuje on swój piękny wygląd.
Piekary Śląskie dla przyrodników. Co warto zobaczyć?
Pałac w Siemianowicach Śląskich jest główną atrakcją Parku Miejskiego, na terenie którego bardzo chętnie spędzają wolny czas mieszkańcy miasta. Ta ciekawa perełka dawnej architektury, jeszcze niedawno będąca ruiną popadającą w zniszczenie, dziś znów zaczyna zachwycać pięknym wyglądem oraz znacznymi rozmiarami. Na turystów czeka już część pałacu z rzemieślniczym Browarem Pałacowym, które już ma wielu zwolenników. Coraz piękniej prezentuje się też najbliższe otoczenie pałacu, dzięki czemu spaceru po siemianowickim parku miejskim stają się coraz większą przyjemnością.