Choć Piekary Śląskie, podobnie jak cały Górny Śląsk, kojarzą się z ciężkim przemysłem, miasto to może zaskoczyć miłośników przyrody. Nie brak tu roślin i zwierząt, które są objęte ochroną, przy czym część z nich to gatunki bardzo rzadkie. Pojawia się tu m.in. obuwik pospolity (wpisany do „Polskiej czerwonej księgi roślin”) i tak rzadkie zwierzęta, jak podróżniczek, różanka, traszka grzebieniasta czy bączek (wszystkie wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”).
Jakie miejsca będą najlepszymi celami wycieczki dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas na łonie natury? Oto najważniejsze atrakcje przyrodnicze, jakimi może się pochwalić to miasto.
Wzgórze Kalwaryjskie i jego przyrodniczy potencjał
Piekary Śląskie znane są przede wszystkim jako ośrodek pielgrzymkowy, jednak tutejsza Kalwaria jest kuszącym celem nie tylko dla wiernych. Co można zobaczyć podczas przyrodniczej wycieczki po tym miejscu? Przede wszystkim sporo starych drzew: buków, dębów, lip czy jesionów. Wiosną kwitnie tu śniadek baldaszkowaty, a w czerwcu i lipcu – biedrzeńce i krwawniki. Na przyrodników czeka tu również kilkanaście gatunków motyli oraz wiele ciekawych ptaków. Często pojawia się tu pustułka, dla której dobrym miejscem lęgowym są kościelne wieże. Wysoko w koronach drzew ukrywa się z kolei dzięcioł zielony, uznawany za największą osobliwość Wzgórza Kalwaryjskiego.
Bekasowa Łąka w dolinie Brynicy
Choć Brynica jest rzeką dość zanieczyszczoną i uregulowaną, w wielu miejscach jej dolina zaskakuje przyrodniczym bogactwem. Jednym z ważniejszych punktów w programie przyrodniczej wycieczki po Piekarach Śląskich może się zatem stać Bekasowa Łąka – miejsce, które cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród ornitologów. Ten podmokły obszar jest znany m.in. jako miejsce lęgów żaby moczarowej i traszki grzebieniastej. Pojawiają się tu również ciekawe gatunki ptaków, m.in. krwawodziób, kszyk, wodnik i podróżniczek.
Las Dioblina
W tym lesie spotkać się można z wieloma zwierzętami leśnymi, wśród których najwięcej emocji wzbudzają kuny oraz gronostaje. Występuje tu kilka gatunków dzięciołów, w tym dzięciołek – najmniejszy dzięcioł w Polsce. Wiadomo, że w tym lesie pojawiają się też uszatki oraz myszołowy, swoje dziuple mają tu również puszczyki. Dioblina jest też domem dla pięciu gatunków sikor, do których w miesiącach zimowych dołącza czubatka. Często pojawiają się tu raniuszki i strzyżyki, licznie występują wilgi.
Las Lipka
Las Lipka to kolejny kierunek wycieczki, na który chętnie stawiają lokalni miłośnicy przyrody. Choć jest to las gospodarczy, nie brak tu dorodnych dębów (również tych o rozmiarach pomnikowych). W lesie tym występuj wiele ciekawych gatunków roślin, w tym obuwik pospolity – najcenniejszy storczyk w Polsce. Ujrzeć tu można również zawilca gajowego oraz konwalię majową. Ciekawostką tego lasu jest rzekotka drzewna. A co z ptakami? Te są godnie reprezentowane m.in. przez rudzika, kukułkę, świergotka drzewnego oraz piecuszka. W pobliżu lasu czeka inna atrakcja. To staw Lipka, na terenie którego znajduje się jedyne w mieście stanowisko grążela żółtego.
Polskie pałace: Siemianowice Śląskie
Kojarzone z ciężkim przemysłem, Piekary Śląskie mogą się okazać niezwykłym celem przyrodniczej wycieczki. Piękne lasy i otaczające je łąki mają się czym pochwalić, a spacery po ich terenie mogą dostarczyć każdemu sporo niesamowitych wrażeń.