Gmach Sejmu Śląskiego to jedna z najciekawszych budowli, jakimi mogą się pochwalić Katowice. Ten ciekawy zabytek, będący jedną z głównych atrakcji na miejskim Szlaku Moderny, do dziś służy miejskim urzędnikom oraz mieszkańcom województwa śląskiego. Co warto wiedzieć na temat tej niezwykłej budowli?
Jak powstawał gmach Sejmu Śląskiego?
Gmach Sejmu Śląskiego to wspaniała perełka architektury okresu międzywojennego, a jednocześnie budowla, która może się pochwalić ciekawą historią. Budowla ta do dziś przypomina o czasach, gdy województwo śląskie cieszyło się autonomią. To właśnie jej przyznanie sprawiło, że niezbędna stała się budowla gmachu mogącego służyć władzom autonomicznego, dynamicznie rozwijającego się województwa. Konkurs na projekt tego gmachu ogłoszono w 1923 roku. Najwyższe uznanie zdobyła propozycja zgłoszona przez grupę architektów z Krakowa: L. Wojtyczki, P. Jurkiewicza, K. Wyczyńskiego i S. Żeleńskiego. Sam gmach Sejmu Śląskiego powstawał w latach 1925-1929. Uroczystość poświęcenia tej budowli, która odbyła się 5 maja 1929 roku, była wydarzeniem bardzo ważnym. Uczestniczyli w niej m. in. biskup Arkadiusz Lisiecki oraz Ignacy Mościcki – prezydent II RP. W okresie II wojny światowej gmach ten został zajęty przez władze III Rzeszy, co wiązało się z wprowadzeniem sporych zmian w sejmowych wnętrzach. Obecnie budynek ten wykorzystywany jest przez władze województwa śląskiego. Czym zachwyca ta budowla?
Niezwykła forma, czyli dlaczego warto zwiedzić gmach Sejmu Śląskiego?
Dla miłośników architektury i historii, którzy urządzają krajoznawcze wycieczki po Katowicach, gmach Sejmu Śląskiego jest obiektem bardzo ważnym. To ciekawy przykład stylu modernistycznego w architekturze oraz symbol potęgi dawnych Katowic. Gmach wyróżnia się zarówno żelbetową konstrukcją i elewacjami wykonanymi z piaskowca, jak i imponującymi rozmiarami. Cztery potężne skrzydła to 634 pomieszczenia o łącznej kubaturze 161 474 m³. Dwa podziemne piętra, pięć kondygnacji nadziemnych – oto kolejne cechy, którymi wyróżnia się ten gmach.
W tej imponującej budowli do dziś można zobaczyć wspaniałe wnętrza. Tym najważniejszym jest oczywiście Sala Sejmowa. Ciekawie prezentuje się też Sala Marmurowa, w czasie II wojny światowej urządzona na wzór pomieszczeń znajdujących się w kancelarii III Rzeszy w Berlinie. Zachwycić może też pokój wypoczynkowy wojewody Grażyńskiego, znany też jako Sala Boazeryjna, oraz winda paciorkowa, spotykana głównie w gmachach budowanych na terenie Niemiec. Gmach Sejmu Śląskiego może się też pochwalić dość tajemniczymi pomieszczeniami: skarbcem, schronem urządzonym pod prywatnym mieszkaniem wojewody Grażyńskiego oraz tunelami, które powstały najprawdopodobniej jako droga ewakuacji dla śląskich urzędników.
Katowicka moderna: gmach Sejmu Śląskiego
Potężny gmach Sejmu Śląskiego do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce na mapie Katowic. To wspaniała budowla, której w czasie wycieczki po stolicy Górnego Śląska z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.