Kiedyś pulsujący życiem, teraz obiekt w ruinie – tak można opisać Elanex, znaczny kompleks fabryczny zlokalizowany na Krakowskiej 80 w Częstochowie. W swoim czasie był to jeden z największych zakładów w mieście, teraz jednak jest w stanie wymagającym pilnej interwencji i stopniowo popada w ruiny. To tutaj planowano wybudować nowy stadion dla Rakowa. Czy te plany uda się zrealizować? Trudno to przewidzieć, ale do tej pory żadne ambitne projekty dotyczące Elanexu nie zostały zrealizowane.
Fabryka włókiennicza „Motte, Meillassoux, Caulliez et Delaoutre” powstała w 1889 r. dzięki trzem przedsiębiorcom z okolic Lyonu, w tym rodzinie Stalensów. Teren pomiędzy ulicami Krakowską, Ogrodową i rzeką Stradomką, gdzie Warta spotyka się z jej dopływami, został wybrany na miejsce budowy przędzalni wełny. Większość budynków fabrycznych przy Krakowskiej 80 pochodzi właśnie z końca XIX i początku XX wieku i charakteryzuje się fascynującą architekturą. Niestety, są one obecnie w stanie zaawansowanego zniszczenia. Na terenie fabryki działa jeszcze kilka pojedynczych firm.
Elanex na przełomie XIX i XX wieku odegrał istotną rolę w kształtowaniu przemysłu włókienniczego Częstochowy. W 1904 r. fabryka zatrudniała 1100 pracowników i rocznie sprzedawała prawie 6 tysięcy ton przędzy. Po I wojnie światowej „Motte” kontynuowało swój rozwój. Po II wojnie fabryka zmieniła nazwę na „Częstochowskie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Koszutskiej”, a później na Elanex. W 1975 r. był to jeden z największych zakładów w mieście, zatrudniający 3098 osób.