Wycieczka do Chorzowa może być niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. To śląskie miasto oferuje wiele atrakcji w postaci muzeów i zabytków, a także rozrywek dla najmłodszych, takich jak ogród zoologiczny, czy wesołe miasteczko. Bardzo ciekawym miejscem w Chorzowie jest również Górnośląski Park Etnograficzny, który zawsze dostarcza mnóstwo satysfakcji osobom w każdym wieku.
Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się przy ul. Parkowej 25 w Chorzowie. Jest to fantastyczny, plenerowy park ludowy, który przedstawia wiejskie życie Śląska poprzez jego wiekowe zabytki architektoniczne. Zabytki są bardzo dobrze zachowane i stanowią jedną z najpiękniejszych dekoracji w całym regionie.
Miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest chorzowski skansen z końca lat 60. Pełno tutaj zagrożonych lub zapomnianych obiektów śląskiej architektury, które dumnie prezentują się w tej prowizorycznej wiosce rozłożonej na ponad 20 hektarach sielskiego krajobrazu.
Ponad 100 zabytkowych budynków
Park jest pogrupowany na sześć regionów etnograficznych. Dzięki temu odwiedzający mogą podziwiać około 100 różnych budynków z przełomu XVIII i XX wieku, w tym także tradycyjne domy kryte strzechą, spichlerze, zabytkowe kościoły drewniane, przydrożne kapliczki i wiatraki. Warto dorzucić, że budynki można odwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków. W ten dzień tygodnia możemy się jedynie przespacerować po okolicy.
W parku otworem stoi wiele budynków. Można do nich wejść i zaznajomić się z wystawionymi w pomieszczeniach eksponatami. Pod ręką jest także personel informacyjny – w razie, gdybyśmy mieli jakieś pytania.
Trzeba też zaznaczyć, że na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego jest także stara karczma, gdzie można coś przekąsić i napić się zimnego piwa. Ponadto, po okolicy biega kilka kóz, owiec i koni, które wprowadzają do tej romantycznej wioski jeszcze więcej magii.
Serdecznie polecamy wizytę w tym parku, odwiedzając najlepsze miejsca w Chorzowie. Jest tutaj naprawdę bardzo wiele architektonicznych artefaktów, które zostały uratowane przed zniszczeniem.