Beskidy to jednocześnie dziki i romantyczny region, gdzie prześliczne chatki górskie zapraszają na aktywny i relaksujący wypoczynek. Jest to najmniej zaludniony obszar w Europie, gdzie można znaleźć wiele rozległych łąk alpejskich. Beskidy są częścią Karpat, które nie zostały jeszcze odkryte przez masową turystykę i wciąż oferują niemal nienaruszoną przyrodę. A więc, co takiego warto zobaczyć, odwiedzając polsko-czeskie Beskidy?
Beskidy to łańcuch górski o długości około 600 kilometrów i szerokości około 60 kilometrów. Pasmo to rozciąga się od Moraw w Czechach przez Tatry Górne po Ukrainę. Największa część tego pasma górskiego znajduje się w Polsce.
Wybierając się na urlop w Beskidy, mamy okazję spędzić nasze wakacje we wspaniałych ośrodkach wypoczynkowych, które umieszczono pośród idyllicznych dolin, malowniczych posągów i starych kościołów drewnianych. Dominują tutaj absolutny spokój i piękne krajobrazy, a także czyste i świeże powietrze – najlepsze warunki do miłego i relaksującego wypoczynku.
Południowo-wschodnia część Beskidów jest chronionym parkiem narodowym – idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. W sumie w Beskidach znajdują się trzy parki narodowe: jeden w okolicach Babiej Góry (Diablak), drugi w Piennej i na Słowacji (w skrócie PIENAP), a trzeci na pograniczu polsko-słowacko-węgierskim. W Beskidy na granicy ze Słowacją można łatwo dotrzeć z Nowego Sącza. To średniowieczne miasto posiada drugi co do wielkości plac w regionie.
Warto też dorzucić, że Beskidy uzyskały miano ośrodka sportów zimowych, głównie, jeśli chodzi o Zakopane. Spotykają się tu alpiniści, narciarze biegowi i skoczkowie. A co roku odbywają się różne zawody międzynarodowe, przykładowo skoki narciarskie. I w sumie nie ma znaczenia, o jakiej porze roku wybierzemy się w Beskidy. Tutaj zawsze jest bardzo pięknie.
Wpadając z wizytą w czeskie Beskidy, będziemy mieć okazję do odkrycia czystej, dziewiczej przyrody, która zmienia się wraz z wysokością terenu. Możemy być więc pewni, że wakacje w tym miejscu zostaną przez nas zapamiętane na bardzo długie lata.
Jak wiadomo, Beskidy należą do Karpat, a ich najwyższym szczytem jest Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m. Z kolei najbardziej znanymi obszarami są Bieszczady, Gorce i Pieniny. Wschodnia część Beskidów pokryta jest bezludnymi łąkami. Jednak pomimo tak wielu łąk Beskidy i tak są bardzo zaludnione.
Co warto zwiedzić w Beskidach?
Jak przed chwilą wspomnieliśmy, częścią Karpat i Beskidów są Gorce. Trzeba tutaj dodać, że wycieczki na wysokie wzgórza oferują zapierające dech w piersiach widoki na Tatry. Natomiast obszar chroniony nosi nazwę Gorczańskiego Parku Narodowego, który można zwiedzać pieszo lub na rowerze górskim.
Na przykład, w miejscowości Dębno znajduje się gotycki kościół św. Michała Archanioła, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie możemy też pominąć puszczy skalistych klifów przy Dunajcu w Pieninach, które można podziwiać na granicy polsko-słowackiej. Pieniński Park Narodowy chroni okoliczne środowisko, dzięki czemu przyroda jest w stanie utrzymać swój rozwój i zaoferować niepowtarzalne doznania na łonie Matki Natury.
Natomiast, zaraz za słowacką granicą leżą Beskidy Sądeckie, które nie są jeszcze zaludnione przez masową turystykę.
Musimy też wspomnieć o Szczawnicy, która słynie z zabudowań uzdrowiskowych i ciekawych tablic drewnianych. Parki zdrojowe ze źródłami wód mineralnych zapewniają wręcz doskonały relaks.
Beskid Wyspowy leży bardziej na północy i nieustannie zmaga się z otaczającą obszar mgłą. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć też imponujące wzgórza, jak chociażby Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.
Jak można zauważyć, Beskidy oferują całą masę atrakcji naturalnych, na które składają się malownicze pejzaże, czyściutkie powietrze, bogata fauna i flora, a także relaksujące uzdrowiska, gdzie możemy zanurzyć się w zdrowotnych wodach górskich. Co więcej, Beskidy to również kolebka wiekowych zabytków, prześlicznych miejscowości i rozmaitych aktywności na świeżym powietrzu.