Należą do najstarszych miast na terenie Górnego Śląska oraz tych ośrodków turystycznych, które mogą zachwycić każdego miłośnika historii. Gliwice to kuszący cel wycieczki dla tych, których fascynują zabytki techniki i wojenne tajemnice, to jednocześnie ośrodek miejski, który urzeka perełkami dawnej architektury i przyrodniczymi ciekawostkami. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?
Z kart historii: Gliwice i ich dzieje
Gliwice to jedno z najstarszych miast na terenie Górnego Śląska. Wiadomo, że już w połowie XIII wieku Gliwice posiadały prawa miejskie, były też w tym okresie ważnym ośrodkiem gospodarczym. Bliskość dróg handlowych, prowadzących z Krakowa do Wrocławia, miała istotny wpływ na rozwój gospodarczy Gliwic. Już w okresie średniowiecza miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi, a dostępu na jego teren strzegły dwie bramy – baszty. Do dziś w niektórych miejscach dostrzec można ślady po fosie, zachowały się też pozostałości murów miejskich i relikty bramy Czarnej, zwanej też Raciborską. Do lat 30-tych XVI wieku Gliwicami władali Piastowie śląscy, później stały się częścią państwa czeskiego i potężnej monarchii Habsburgów. W połowie XVIII wieku, po wojnach śląskich, Gliwice znalazły się w granicach Prus. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej wróciły do Polski. Dziś to miasto jest nie tylko ważnym ośrodkiem gospodarczym i akademickim, ale i jednym z najciekawszych punktów na turystycznej mapie województwa śląskiego. Jakie atrakcje przyciągają tu turystów?
Gliwickie atrakcje: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?
Zabytków, którym warto poświecić swój czas podczas wycieczki po tym mieście, jest sporo. Zachwyca historyczny układ urbanistyczny miasta oraz rynek, otoczony pięknymi kamienicami. Imponujący ratusz, fontanna z Neptunem – oto zabytki, które skutecznie przyciągają uwagę turystów. Gotycki kościół parafialny Wszystkich Świętych, jako jeden z najstarszych zabytków sakralnych miasta, dwór Cetryczów, znany też jako Zamek Piastowski – oto kolejne obiekty, z których tak dumne są Gliwice. Willa Caro, jako piękna rezydencja oraz główna siedziba Muzeum w Gliwicach, to kolejny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Gotycki kościół św. Bartłomieja, pochodzący z lat 30-tych XIX wieku kościółek ormiański oraz klasztor franciszkanów – to kolejne zabytki architektury sakralnej, którym warto w tym mieście poświęcić nieco więcej uwagi. Nie brak też w tym mieście atrakcji przyrodniczych, w gronie których miejsce szczególne zajmuje miejska palmiarnia. A co z zabytkami techniki? Te mogą się pochwalić wyjątkową reprezentacją. Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych kuszą Oddziałem Odlewnictwa Artystycznego, ciekawie prezentują się też zabudowania gliwickiej huty, będące pamiątką z początków XIX wieku. Najważniejszym zabytkiem techniki w tym mieście jest jednak radiostacja gliwicka – drewniana konstrukcja o wysokości 111 metrów, która zajęła ważne miejsce nie tylko w panoramie miasta, ale i w jego najnowszej historii. Miejsce słynnej prowokacji gliwickiej jest dziś jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tej części Górnego Śląska.
Z wizytą w Nakle Śląskim: co warto zobaczyć?
Wycieczki po terenie Gliwic dla każdego z nas staną się ciekawymi lekcjami historii. W ich trakcie przekonamy się, że Górny Śląsk to nie tylko przemysł i zabytki techniki, ale i ciekawe budowle, które przypominają nam o długiej historii tego regionu. Czy warto je poznać? Kto poświeci im nieco więcej czasu, ten z pewnością żałować nie będzie.